Беше ми много интересно да разбера, че в Испания не всички деца чакат дядо Коледа. Има такива, които вярват в тримата крале – вълшебници и те са тези, които носят подаръци на децата. На 5-ти срещу 6-ти януари е празникът на тримата крале и се яде Роскон.
Рецептата е адаптирана от pequerecetas.com
Roscon de reyes или Краваят на кралете е въздушен козуначен кравай, който след като се изпече, се срязва хоризонтално и се пълни с разбита сметана или шоколад. Вътре има порцеланова или керамична фигурка и е късметлия този, на когото се падне. Слага се също зърно бакла, увито в целофан – също символ на успех и късмет. Отгоре при сервиране се украсява с корона, символ на тримата крале.
Необходими продукти:
- 650 гр брашно
- 250 мл топло мляко
- 30 гр прясна мая
- 120 гр захар
- 120 гр разтопено масло
- 2 яйца и 1 жълтък
- 10 гр сол
- 2 1/2 с.л. вода от портокалови цветчета
- кора от 1 лимон и 1 портокал
- захаросани плодове
- захар за поръсване
Начин на приготвяне:
Топлото мляко заедно с маята и 2-3 с.л. от пресятото брашно се оставят за 15-20 минути на топло.
Останалото брашно се смесва със захар, сол, кората от лимон и портокал, 2 яйца, втасалата мая, портокаловата вода (знам, че е задължителна за тази рецепта, но да си призная, аз не можах да намеря и я замених с прясно изцеден портокалов сок). Накрая се прибавя и маслото и се меси гладко тесто (5 минути с миксера). Втасва 2 часа покрито с мокри кърпи или в кутия, на топло.
Когато тестото увеличи 2 пъти обема си, се меси отново и се оформя като геврек. (В оригиналната рецепта пише да се оформят 1 голям и 1-2 малки, но аз направих един геврек и той стана огромен. Следващият път бих направила два еднакви роскона, за да мога да ги срежа и напълня със сметана.)
Слага се в тава, покрита с хартия и се оставя на топло (30-40 минути на 50 градуса във фурната) – в този момент роскона става огромен! За това е важно като се оформя, да се направи по-голяма дупка в средата. Ако искате да сложите фигурка или паричка, сега е момента да го направите. Намазва се с жълтък, украсява се с ядки и захаросани плодове, поръсва се със захар и се пече 20 минути на 180 градуса.
Най-голям поддръжник на този сладкиш е бил френският крал Луи XV. Историята разказва, че неговият готвач, (който бил от славянски произход), за да забавлява монархът на Богоявление, сложил в традиционния Роскон изненада – медальон с диаманти, закупен с помощта на други придворни. Въпреки, че традицията била изгубена в Източна Европа, Луи XV бил очарован от изобретението и наредил да се разпространява с монета вътре като изненада сред френската и испанската аристокрация.
В днешно време по улиците на този ден се движат платформи, от които хвърлят на чакащите отстрани деца бонбони, хиляди бонбони. Някои по-изобретателни дечица отиват с чадъри и ги разтварят на обратно, за да съберат повече бонбонки 🙂
Така изглежда купен от магазина роскон – с корона, фигурка и зърно бакла.